Μικρή ιστορική αναδρομή σε σημαντικά γεγονότα που σημάδεψαν την συγκεκριμένη μέρα στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν

Παρακολουθήστε τον pluralismos.gr και τις καθημερινά προγραμματισμένες ιστορικές αναδρομές του…και ανατρέξτε στο αρχείο του

12 Οκτωβριου Γιορτάζουν

Ιστοριες της 12ης Οκτωβριου 2002

Σήμερα στέλνουμε ευχές, γεμάτες φως και αγάπη, στον μεγάλο μας συνθέτη Μίμη Πλέσσα, που κλείνει τα 97 του χρόνια. Η…

Δημοσιεύτηκε από Finos Film Official στις Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021

12 Οκτωβρίου 1968 – Ξεκινούν οι 19οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Μεξικό και ολοκληρώνονται στις 27/10. Το υψόμετρο της πόλης του Μεξικού και ο απαιτούμενος χρόνος προσαρμογής των αθλητών οδήγησαν την ΔΟΕ στην διοργάνωση “Ολυμπιακών Εβδομάδων” για 3 χρόνια (1965, 1966, 1967) πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην ίδια χρονική περίοδο που θα τελούνταν αυτοί, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους ξένους αθλητές να εγκλιματιστούν. Μετέχουν 5.215 αθλητές και 844 αθλήτριες από 112 χώρες σε 18 αθλήματα. Για πρώτη φορά σε ολυμπιακούς αγώνες: γίνεται υποχρεωτική η ιατρική εξέταση των φύλων για τις αθλήτριες καθώς και ο έλεγχος ντόπινγκ όλων των αθλητών, ο στίβος καλύπτεται με πλαστική ύλη ταρτάν και τέλος αθλήτρια, και όχι αθλητής, η Enriquetta Basilio, ανάβει με την Ολυμπιακή Φλόγα το βωμό του σταδίου. Η Ροδεσία και η Ν. Αφρική δεν προσκαλούνται
12 Οκτωβρίου 1979 – Ο Λάρι Μπερντ (Larry Bird) κάνει το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ με τα χρώματα των Μπόστον Σέλτικς

37 years ago today, Larry Bird made his NBA debut with the Boston Celtics!

Δημοσιεύτηκε από NBA στις Τετάρτη, 12 Οκτωβρίου 2016

12 Οκτωβρίου 1979 – Ο 30χρονος Κρις Φορντ (Chris Ford) των Μπόστον Σέλτικς σκοράρει το πρώτο τρίποντο του NBA στον αγώνα εναντίον των Χιούστον Ρόκετς στο Μπόστον Γκάρντεν. Ο κανονισμός του τριπόντου δοκιμάστηκε για πρώτη φορά το 1945 σε αγώνα του NCAA, μεταξύ των ομάδων Κολούμπια και Φόρντχαμ αλλά στο επαγγελματικό μπάσκετ ξεκίνησε να ισχύει την δεκαετία του ’60. Η FIBA θα εισάγει το τρίποντο το 1984

12 Οκτωβρίου 1993 – Λουξεμβούργο 1-3 Ελλάδα ( Προκριματικά Μουντιάλ )
12 Οκτωβρίου 1994 – Ο Ντανιέλ Μπατίστα γίνεται ο πρώτος μη λευκός ποδοσφαιριστής στη Εθνική Ελλάδος, στον αγώνα Ελλάδα – Φινλανδία (4-0)
12 Οκτωβρίου 1999 – Πεθαίνει ο μεγαλύτερος σταρ του ΝΒΑ, ο Ουίλτ Τσαμπερλάιν (Wilt Chamberlain), 63 χρόνων. Στην καριέρα του έχει σημειώσει πολλά ρεκόρ όπως 100 πόντους σε έναν αγώνα (εναντίον των NY Νικς) στις 2/3/1962, 55 ριμπάουντ σε έναν αγώνα (εναντίον των Σέλτικς) στις 24/11/1960, 50.4 πόντους μέσο όρο και 48.5 λεπτά ανά αγώνα την περίοδο 1961-62, 47 συνεχόμενοι αγώνες, 32 αγώνες που σημείωσε πάνω από 60 πόντους (με τον δεύτερο παίκτη να έχει μόνο 19), 8.6 ασίστ μέσο όρο στην περίοδο 1967-68 και 1.045 αγώνες στο ΝΒΑ (χωρίς να αποβληθεί ποτέ με 5 φάουλ)

12 Οκτωβρίου 2002 – Ουκρανία 2-0 Ελλάδα ( Προκριματικά EURO )
12 Οκτωβρίου 2003 – Ο Μίκαελ Σουμάχερ (Michael Schumacher) στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής στη Φόρμουλα 1 όταν κατακτά την 8η θέση στο Grand Prix της Ιαπωνίας. Με αυτόν τον τίτλο φτάνει τους 6 και καταρρίπτει το ρεκόρ των 5 τίτλων του Χουάν Μανουέλ Φάντζιο (Juan Manuel Fangio) που κρατούσε από το 1957
12 Οκτωβρίου 2004 – Σε αγώνα για τα 80 χρόνια από την ίδρυση της ΑΕΚ η «Ένωση» στη Κωνσταντινούπολη αντιμετωπίζει τη Γαλατασαράϊ (0-1)
12 Οκτωβρίου 2005 – Γαλλία 4-0 Κύπρος (προκριματικά Μουντιάλ)
12 Οκτωβρίου 2005 – Ελλάδα 1-0 Γεωργία ( Προκριματικά Μουντιάλ )
12 Οκτωβρίου 2005 – Ο Πέδρο Παουλέτα με τα δύο γκολ που σημειώνει σε βάρος της Λετονίας με τη φανέλα της Πορτογαλίας, φθάνει τα 42 και ξεπερνά σε τέρματα τον Εουσέμπιο
12 Οκτωβρίου 2005 – Επεισόδια σημειώνονται στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ. Οι «πράσινοι» νικούν 81-51 και προκρίνονται. Οι «ερυθρόλευκοι» τιμωρήθηκαν με δύο αγωνιστικές και 5.200 ευρώ πρόστιμο
12 Οκτωβρίου 2012 – Ελλάδα 0-0 Βοσνία-Ερζεγοβίνη ( Προκριματικά Μουντιάλ )
12 Οκτωβρίου 2013 – Φεύγει από τη ζωή σε ηλικία 65 ετών ο Φίλιππος Συρίγος, ο δημοσιογράφος που συνδέθηκε περισσότερο με την «άνοιξη» του ελληνικού μπάσκετ. Μετέδωσε τον νικηφόρο για την εθνική μας ομάδα τελικό του Ευρωμπάσκετ 1987. Εργάστηκε σε πολλές εφημερίδες, στην ΕΡΤ, στο MEGA και τη Nova

Δείτε τις καθημερινές ιστορικές αναδρομές του pluralismos.gr

Sources/Πηγές: Αρχείο της ΕΡΤ, ΕΡΤ, Τηλεοπτικός Σταθμός της Βουλής των Ελλήνων, pluralismos.gr, Κανάλι 6, Σαν Σήμερα, mini.press, ThePressRoom, DW Ελληνικά, StarTvGreece, CNBC, Bloomberg και Ασοσιέιτεντ Πρες